Po mleczakach będą stałe, a po tych już tylko sztuczne. Stomatolog to osoba, która nam w tym pomoże. Co najmniej raz w roku odwiedzajmy gabinet dentystyczny, aby sprawdzić stan naszego uzębienia. Zrobić przegląd, wyleczyć ewentualne ubytki czy po prostu zadbać o higienę i kosmetykę jamy ustnej w postaci czyszczenia, wybielania, piaskowania itp. To dentysta poradzi nam również czy konieczne będą korekty typu wizyta u ortodonty czy innych lekarzy specjalizujących się w uzębieniu. Pamiętajmy, że chore zęby mogą mieć wpływ również na cały organizm. Dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka i bieżące leczenie problemów, które mogą się pojawić. Poza tym piękne, zdrowe uzębienie, jest też naszą wizytówką. Kiedy rozmawiamy, uśmiechamy się i wielu innych sytuacjach, pokazujemy co mamy wewnątrz naszej buzi. Dajmy sobie więc ten komfort i dbajmy również o siebie i w tym kontekście.
Koszt takiej wizyty mieści się w
Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i niewątpliwie dodaje uroku każdemu. Zdrowe zęby są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, gdyż nieleczona próchnica może wywołać wiele przewlekłych schorzeń.
Aby zminimalizować strach przed wizytą warto postawić na nowoczesny i renomowany gabinet dentystyczny, gdzie doświadczony dentysta wprowadzi pacjenta we wszystkie szczegóły.
W przypadku dzieci bardzo ważne jest aby stomatolog miał odpowiednie podejście. Dzięki temu malec bez obaw usiądzie na fotelu i nie będzie utrudniał wykonywania poszczególnych zabiegów.
Kilkulatka warto zabrać na wizytę adaptacyjną, w czasie której stomatolog zapoznaje małego pacjenta z podstawowym sprzętem i swoim gabinetem. Koszt takiej wizyty mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.
Najczęściej w poczekalni znajduje się również przytulny, kolorowy kącik w którym małe dziecko może spokojnie oczekiwać na swoją kolej. Niekiedy konieczne jest również wykonanie prześwietlenia, aby sprawdzić stan korzeni i miazgi zęba. W tym celu wykorzystywana jest specjalna aparatura rentgenowska.
Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim
Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.
Zresztą nawet przy ubytkach poważniejszych obecnie
Jednym z lekarzy, który niezbyt dobrze jest kojarzony i często wzbudza wśród pacjentów strach zamiast zaufania, jest bez wątpienia lekarz dentysta. Tymczasem prawdą jest, że ci z nas, którzy dbają o zęby, a gabinety stomatologiczne odwiedzają jedynie kontrolnie, nie tylko nie muszą się niczego obawiać, ale i cieszą się wspaniałym uśmiechem.
Stomatolog ponadto wcale nie jest wrogiem pacjenta, gdyż często właśnie dzięki wizytom kontrolnym wykrywa niewielkie ubytki w początkowym stanie. Dbanie więc o zęby powinno polegać nie tylko na regularnym ich szczotkowaniu, ale równie regularnych wizytach kontrolnych. Leczenie ubytków w zębie w ich początkowym stanie jest nieporównywalnie łatwiejsze, a i gabinet dentystyczny przy takim leczeniu nie kojarzy się z cierpieniem. Zresztą nawet przy ubytkach poważniejszych, obecnie do każdego zabiegu można zaordynować znieczulenie i zapomnieć o jakimkolwiek bólu. Jednakże warto polecać odwiedzanie dentystów w celach kontrolnych, ponieważ takie wizyty praktycznie leczenie wykluczają.
Czy warto iść z dzieckiem do stomatologa
Niektórzy rodzice zastanawiają się, kiedy jest dobry czas, żeby pójść z dzieckiem do stomatologa. Oczywiście dzieci na początku mają mleczaki, które z czasem im wypadną, dlatego czasami bagatelizujemy to, że te zęby się psują. Myślimy sobie, że odrosną, więc uważamy też, że dentysta nie zawsze jest konieczny.
Jednak jeśli ubytki są bardzo duże to ból zębów może być bardzo intensywny i przełoży się na ogólne poczucie dyskomfortu dziecka. Ból zębów może również powodować bóle głowy, co sprawi, że dziecko będzie czuło się bardzo źle. Znacznie lepiej jest wybrać dobry gabinet dentystyczny i pójść z dzieckiem na wizytę. Oczywiście wymaga to z naszej strony przeznaczenia na to czasu i pieniędzy, jednak z pewnością warto to zrobić. Taka wizyta adaptacyjna jest potrzebna dziecku, jeszcze zanim zaczną go boleć zęby. Dzięki temu będzie miało okazję zapoznać się z pracą dentysty. Jeśli porozmawiamy z dziećmi i nastawimy je dobrze psychicznie to z pewnością będą odważne, a wizyta nie będzie się wiązała ze stresem.
Na szczęście dostęp do jego usług
Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.
Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.
Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.