ęba drobnoustroje wraz z krwiobiegiem mogą przedostać się do nerek, trzustki, czy chociażby serca. Konsekwencje nierzadko bywają poważne. No, bo kto by pomyślał, że za kłębuszkowe zapalenie nerek, zaburzenia w produkcji insuliny czy chorobę serca odpowiedzialny jest zepsuty ząb?
A przecież wystarczy raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologiczny. Dentysta jest w stanie wykryć próchnicę w jej najwcześniejszym stadium, gdy jest ona jeszcze niedostrzegalna gołym okiem. Leczenie drobnych ubytków jest szybkie, praktycznie bezbolesne i dużo tańsze, niż w sytuacji, gdy choroba sięgnie zaawansowanego stadium.
Ale nawet wtedy, gdy ząb jest już bezpowrotnie zniszczony, na ratunek przychodzi endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja, uzbrojona w silny mikroskop, jest w stanie uratować ząb, który jeszcze do niedawna nadawałby się tyko do ekstrakcji. Warto podkreślić, że nowoczesna stomatologia jest przyjazna pacjentowi i w wielu wypadkach dokonuje cudu, jednakże pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie podejmie się leczenie. W trosce o piękny uśmiech i zdrowie całego organizmu już dziś umów się na wizytę!
Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji nasz
Dentysta jest lekarzem, którego pracą jest dbanie o nasze zęby. Aby wykonywać tego rodzaju pracę, przyszły lekarz musiał wybrać studia medyczne, którego kierunkiem jest stomatologia, a po ich ukończeniu mógł zacząć pracę w swoim gabinecie. Zabiegami, które wykonuje dentysta, jest plombowanie zębów, leczenie kanałowe czyli endodoncja, czyszczenie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, a także ich usuwanie. Ten ostatni zabieg na pewno tym, do którego nikomu z nas się nie spieszy, ale czasami jest tak, że mimo wszystko trzeba go wykonać, jeśli urosły nam zęby mądrości i nie da się ich zaplombować. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, nasz dentysta skieruje nas na wykonanie zdjęcia panoramicznego, dzięki któremu będzie można wykonać zabieg usunięcia zęba. Gdy nasz dentysta jest jednocześnie chirurgiem szczękowym, ten zabieg zostanie wykonany w jego gabinecie. Jeśli tak nie jest, zostaniemy skierowani do innego specjalisty, gdzie usuniemy nasze ósemki. Niemniej jednak o zęby trzeba dbać, aby nie musieć zbyt wcześnie usuwać żadnego z nich.
Szeroki zakres działania stomatologii
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez różnych dziedzin medycyny a w tym bez stomatologii. Stomatologia zajmuje się leczeniem zębów, przyzębie, jak i tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Ten dział medycyny zajmuje się nie tylko patologiami związanymi z naszym uzębieniem, lecz także tym, jak nasz układ zębowy funkcjonuje. Gdy funkcjonuje niewłaściwie, to dentysta może dać skierowanie do ortodonty, który zbada pacjenta i da skierowanie na zakup odpowiedniego dla pacjenta aparatu na zęby, w celu wyprostowania zgryzu, czy wyrównania zębów, które nierówno rosną. Nierzadko stomatolog zajmuje się również protetyką, czyli uzupełnianiem braków w uzębieniu. Stomatolodzy, to również lekarze zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych. Taki dział stomatologii nosi nazwę endodoncja. W tym przypadku podstawą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Dziś w leczeniu kanałowym wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, jak na przykład mikroskopy operacyjne.