Ogólnie o stomatologii - kilka porad - Dentystyczny

Stomatologia Chorzów

O szczoteczkach

Szczoteczka do zębów to podstawowe nadrzędzie do dbania o higienę jamy ustnej. Jednak większość Polaków zapomina o tym, że powinniśmy ją regularnie wymieniać. Przeciętnie używamy tej samej szczoteczki przez okres ok. 1,5 roku. To zdecydowanie za d

Ogólnie o stomatologii - kilka porad - Dentystyczny Stomatologia Chorzów
ługo! Ten "gadżet" należy zmieniać co pół roku, lub nawet co trzy miesiące. Przede wszystkim - jeśli czyścimy zęby czymś, co już praktycznie nie ma "włosków", to jak chcemy to zrobić dokładnie? Naprawdę warto zwracać uwagę na takie kwestie, zwłaszcza że to naprawdę nie jest wielki wydatek. Czego nie można powiedzieć o wizycie u stomatologa.


Zęby mleczne u dzieci

Zęby mleczne są pierwszymi zębami, jakie posiada człowiek w swoim życiu. Z biegiem czasu na miejscu zębów mlecznych będą się pojawiały zęby stałe. Jednak niezależnie od tego, że dziecko straci wszystkie zęby mleczne, muszą być one leczone, jeżeli tylko pojawi się na nich próchnica. Dzieje się tak dlatego, że próchnica powstająca na zębach mlecznych będzie mogła przechodzić również na zęby stałe i sprawiać, że zaczną się one bardzo szybko psuć. Pamiętając o tym rodzice starają się regularnie chodzić z dziećmi do dentysty na przegląd zębów i zgadzają się zarówno na podjęcie leczenia zębów mlecznych, jak i na przeprowadzenie ekstrakcji tego zęba mlecznego, który przeszkadza w prawidłowym rozwoju zęba stałego.

Zęby stałe u dzieci powoli wyrastają na miejscu zębów mlecznych. Dlatego bardzo ważne jest, aby od momentu pojawienia się pierwszego zęba stałego rodzice zabierali dzieci do dentystów na regularne przeglądy dentystyczne. Dzięki temu dentysta będzie mógł monitorować sposób rozwoju zębów stałych u jednego ze swoich najmłodszych pacjentów. W razie potrzeby dentysta może także podjąć się leczenia zębów stałych u dzieci. Najpierw dentyści starają się przeprowadzać u dzieci leczenie ozonem, które jest bezbolesne i pozwala na przerwanie rozwoju próchnicy. Jednak nie zawsze takie leczenie może być skuteczne, a w takim wypadku przeprowadzane jest u dziecka leczenie zwykłe, a w razie potrzeby także leczenie kanałowe.


Sposoby ochrony przed próchnicą


W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, w jaki sposób można ochronić się przed próchnicą. Co trzeba zrobić, żeby nie nabawić się próchnicy i jak zorganizować wszystkie codzienne czynności żeby się tak stało. Próchnica jest chorobą, która może mieć bardzo poważne skutki dla naszego uzębienia. Każdy z nas może być na nią mniej lub bardziej narażony. Czasami jest tak, że próchnica może być u kogoś bardziej powszechna, bo na słabe uzębienie i jest na to podatny. Specjaliści wskazują jednak, że głównym powodem próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Mówiąc inaczej – po prostu brak regularnego mycia zębów. Wystarczy dwa-trzy razy dziennie myć zęby i ryzyko próchnicy zawsze spada. Jeżeli myjemy zęby po każdym posiłku, to także jest znacznie większe prawdopodobieństwo że próchnicy się nie nabawimy. Trzeba również wybierać odpowiednie pasty do zębów – najlepiej po konsultacji ze swoim stomatologiem.

Codzienna higiena zębów oznacza kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze – trzeba myć te zęby bardzo dokładnie i wnikliwie. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz – dokładne i uważne mycie zębów. Po drugie – owe mycie zębów musi być kilka razy dziennie, regularnie, bez zbędnego zwlekania. Wielu stomatologów sugeruje na przykład mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to w trakcie dnia chociażby płukanie tych zębów specjalnymi płynami do płukania, które ograniczają w dużej mierze ryzyko zachorowania na przeróżne choroby. Jest to bardzo istotna kwestia, która nie dla każdego jest do końca jasna. W końcu – trzeba dobrać dobrą pastę do zębów do swojego uzębienia najlepiej po rozmowie ze stomatologiem.





© 2019 http://dentystyczny.tsd.warszawa.pl/